DeMolay Region II MATOC
DeMolay International
Main Page
MATOC Committee
Current Policies
Judging Sheets/Rules
Previous Tournaments
Archive of Winners
MATOC 2013 Contest Winners
Year Division Chapter Team
9 O'clock Interpolation Open Catonsville-Palestine Ryan Hazard (Ch); Charles Lechner (MC); Sepp-Duncan Panzer (Mar)
9 O'clock Interpolation Champion Frederick Zach Guay (Ch); Cole Johnson (MC); Kyle Merhi (Mar)
Ceremony of Light Division 2 (Champion) Frederick Kyle Merhi (Sp)
Ceremony of Light Division 2 (Open) Roanoke Valley Ian Pierce (Sp)
Ceremony of Light Division 3 (Open) Roanoke Valley Chris Fechisin (Sp)
Chaplain Division 2 (Champion) Frederick Cole Johnson (Ch)
Chaplain Division 2 (Open) Stephen J. Ponzillo, Jr. Spencer Schuch (Ch)
Chapter Proficiency Champion Tyrean Henry Candeias (SB); Joe Diaz (Scr); Nick Larcombe (JS); Nigel Lunsford (Ch); Brandon Pennington (JD); Micky Rankin (Mar); Thomas Riggio (JC); Myles Robinson (SD); Jesse Selby (SC); Jordan Selby (MC); David Valles (SS)
Chapter Proficiency Open Nelson J. Briggs Quentin Boatman (JC); Stephen Bray (JD); Evan Brown (JS); Josh Gall (MC); Ben Hicks (SB); Jacob Nickerson (Ch); Chris Ollivett (SC); Ian Payne (Mar); Nick Taylor (SD); Addison Westerman (Scr); Colt Zink (SS)
DeMolay Degree Champion Cmdr W L Herndon Don Cheney (Gr); Robert Cheney (Gr); Ryan Chester (SI); David Fehrle (JI); Will Hamm (JD); Logan Langtry (SG); Martin Schmidt (GA); Brandon Sharpe (LC); Patrick Sharpe (MI)
DeMolay Degree 4th Section Champion Roanoke Valley Billie Chenault (SD); Chris Fechisin (MC); Michael Gish (JD)
DeMolay Degree 4th Section Open Catonsville-Palestine Noah Allen (JD); Jeremy Jelich (SD); Charles Lechner (MC)
Flower Talk Division 2 (Open) Roanoke Valley Billie Chenault (Sp)
Flower Talk Division 2 (Champion) Frederick Zach Guay (Sp)
Individual 2nd Preceptor Division 2 (Open) Tyrean
Individual 3rd Preceptor Division 3 (Open) Tyrean David Valles (3P)
Individual 5th Preceptor Division 3 (Open) Tyrean Henry Candeias (5P)
Individual 6th Preceptor Division 3 (Open) Tyrean David Tlatelpa (6P)
Magnificent 7 Division 2 (Champion) Westhampton Bailey Moro (Sp)
Magnificent 7 Division 2 (Open) Carlisle Anthony Kallhoff (Sp)
Majority Service Open Pennsylvania DeMolay Eric Dye (JC); Isaac Holtzer (Mar); Tyler Moyer (MC); Adam Pritchard (SC); Lorenzo Rodriguez (Ch)
Orator Division 2 (Champion) Frederick Cole Johnson (OR)
Orator Division 2 (Open) George Washington Matt Maple (OR)
Preceptor Corps Open Tyrean
Preceptor Trio Champion Catonsville-Palestine
Preceptor Trio Champion Tyrean
Preceptor Trio Division 2 (Open) Westmoreland Isaac Holtzer (Sp)
RD Ceremony Open Pennsylvania DeMolay Isaac Holtzer (Mar); Matt Maple (MC)
Rookie of the Year Division 3 (Open) Chester Pike Andrew Santilli (Sp)
 
This web site acknowledges the authority of, and yields allegiance to, DeMolay International, of which Frank S. Land was founder, and to the Executive Officers of Region II. This page was last updated on Saturday, November 15, 2014. For questions or comments - thomas.sellers@gmail.com